Światowy Dzień Krwiodawstwa. Zostań krwiodawcą i podziel się swoją siłą!
Krwi nie można wyprodukować – można się nią tylko podzielić. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa zachęcamy więc do tego, aby zostać honorowym dawcą krwi. To nic nie kosztuje i nie wymaga właściwego żadnego wysiłku, a daje tak wiele: ratuje zdrowie i życie innych. Dowiedz się, jak wygląda pierwsze oddanie krwi, jak się do niego przygotować i dlaczego warto dołączyć do grona krwiodawców.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Dlaczego oddawanie krwi jest takie ważne?
- Jak wygląda oddawanie krwi?
- Ile trwa oddawanie krwi?Jak się przygotować do oddania krwi?
Krew ratuje życie
Światowy Dzień Krwiodawstwa, który obchodzimy 14 czerwca, to doskonała okazja do tego, aby zwrócić uwagę, jak ważne jest oddawanie krwi. Chociaż medycyna nieustannie się rozwija i szeroko korzysta ze zdobyczy nowoczesnych technologii, naukowcom wciąż nie udało się choćby zbliżyć do wyprodukowania substytutu, który mógłby ją zastąpić. Dlatego szerzenie idei honorowego krwiodawstwa ma tak olbrzymie znaczenie – oddając jedną jednostkę krwi, możesz uratować życie 3 osób!
Krew pobrana od honorowych krwiodawców ratuje życie w sytuacjach jego nagłego zagrożenia, takich jak operacje po wypadkach, a także w chorobach przewlekłych, na przykład hemofilii czy białaczce, które wymagają regularnych transfuzji. Systematyczna donacja pomaga także utrzymać odpowiednie zapasy krwi – dzięki temu ratownicy medyczni i lekarze mogą być zawsze gotowi do udzielenia pomocy potrzebującym.
Co więcej – regularne oddawanie krwi przynosi korzyści również dla krwiodawcy! Obniża ciśnienie tętnicze oraz stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także zmniejsza ryzyko zawału i choroby nowotworowej. W ramach całej procedury donacji krwiodawcy poddawani są badaniom laboratoryjnym, dzięki czemu regularnie mogą monitorować stan swojego zdrowia.
Pierwsze oddawanie krwi – jak się do niego przygotować?
Pierwsze oddawanie krwi może wywoływać pewne obawy. Czy będzie bolało? Czy nie pojawią się żadne negatywne skutki? Taka reakcja jest zupełnie naturalna – prawdopodobnie każdy dawca mierzył się z podobnymi wątpliwościami. Oddawanie krwi to jednak prosta procedura, która odbywa się w komfortowych warunkach, pod nadzorem lekarza i stałą opieką pielęgniarską. Donacja nie boli i jest w 100% bezpieczna. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi – samo pobranie trwa ok. 10 minut, a cała procedura, wraz z wypełnieniem ankiety, rejestracją i badaniem, ok. 40–60 minut.
Jak przygotować się do oddania krwi? To nic trudnego! W ciągu 12 godzin przed donacją wypij minimum 2 litry płynów (woda, soki), a na godzinę przed – zjedz lekki posiłek, unikając tłustych potraw. Zrezygnuj z:
- tłustego mleka,
- śmietany,
- majonezu,
- jajek,kiełbasy,
- pasztetu,
- parówek,
- tłustego mięsa i wędlin,
- tłustych ryb takich jak łosoś czy makrela,
- fast foodów, potraw smażonych na tłuszczu.
Zamiast tego zjedz:
- kanapkę z drobiową wędliną lub chudym nabiałem,
- warzywa,
- owoce,owsiankę,
- zupę mleczną,
- płatki śniadaniowe,
- danie z makaronem,
- ryżem czy kaszą,
- miód,
- dżem.
Pamiętaj, aby w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu. Unikaj też intensywnego wysiłku fizycznego – odpocznij i dobrze się wyśpij. Za moment zrobisz wielką rzecz!
Jak wygląda oddawanie krwi?
Krew możesz oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w ich oddziałach i stacjach terenowych, a także podczas akcji wyjazdowych, prowadzonych na przykład w szkołach czy specjalnych autobusach, zwanych krwiobusami. Informacje o godzinach otwarcia RCKiK znajdziesz na ich stronach internetowych.
Jak wygląda droga dawcy do oddania krwi?
- Po przybyciu do centrum krwiodawstwa wypełnij kwestionariusz, który pozwoli sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań, abyś został/a dawcą krwi.Następnie z dokumentem tożsamości (ze zdjęciem) zgłoś się do rejestracji.
- Po rejestracji przejdziesz przez krótką ocenę medyczną. Sprawdzony zostanie poziom hemoglobiny w Twojej krwi, a lekarz wykona podstawową diagnostykę: przeprowadzi wywiad medyczny, badanie klasyfikacyjne i pomiar ciśnienia.
- Czas na pobór krwi. Kiedy usiądziesz wygodnie na fotelu, pielęgniarka przygotuje zestaw pojemników i wszystkie potrzebne akcesoria, umieszczając na nich numer donacji, który nadano podczas rejestracji. Krew pobierana jest ze zgięcia łokciowego. Na początku pobiera się kilka probówek, na których przeprowadzone zostanie badanie wirusologiczne oraz badanie morfologii. Następnie pobiera się już właściwą jednostkę, czyli 450 ml. Ta część procedury trwa około 10 minut.
Po oddaniu krwi może (ale nie musi!) wystąpić czasowe osłabienie czy zawroty głowy, dlatego warto nie wychodzić od razu z centrum krwiodawstwa, tylko usiąść na kwadrans w poczekalni. W rejestracji należy także odebrać posiłek regeneracyjny (najczęściej jest to 8 czekolad), zwrot kosztów dojazdu i zaświadczenie o zwolnieniu z pracy – dawcom przysługuje zwolnienie w dniu, w którym oddali krew, oraz w dniu następnym.
Honorowi dawcy krwi w Uniformix
Z dumą możemy powiedzieć, że w Uniformix również promujemy ideę honorowego krwiodawstwa – mamy w zespole kilka osób, które regularnie oddają krew. Zajmujemy się produkcją odzieży medycznej i duża część naszej pracy to kontakty z pracownikami ochrony zdrowia. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby w ten sposób dzielić się naszą siłą – a skoro możemy, to z radością to robimy. I zachęcamy do tego innych!