Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – czym różnią się te zawody i jak wygląda ścieżka kariery?

2024-01-26
Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – czym różnią się te zawody i jak wygląda ścieżka kariery?

W skrócie:

Różnice między psychologiem, psychiatrą a psychoterapeutą obejmują ich specyficzne zadania i kariery. Psycholog po pięcioletnich studiach magisterskich przeprowadza diagnozy i oferuje wsparcie, jednak nie może diagnozować chorób ani wystawiać recept. Psychiatra, jako lekarz, specjalizuje się w diagnozowaniu, przepisywaniu leków i zwolnieniach lekarskich. Psychoterapeuta, po studiach magisterskich i 4-letniej szkole psychoterapii, prowadzi terapie, pomagając pacjentom w przepracowywaniu traum. Wybór między tymi zawodami zależy od zainteresowań, umiejętności i celów zawodowych, a każdy pełni istotną rolę w dziedzinie zdrowia psychicznego.

 

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jakie są różnice między zawodem psychiatry, psychologa i psychoterapeuty?
  • Jak wygląda ścieżka kariery każdej ze specjalizacji?

 

Psycholog a psychiatra – czym się różnią?

Psycholog i psychiatra to dwa zupełnie różne zawody. Różnią się od siebie zakresem obowiązków, uprawnieniami oraz ścieżką kariery. Aby uzyskać tytuł psychologa, trzeba ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Jedne z najpopularniejszych specjalizacji, jakie można wybrać w trakcie edukacji, to psychologia kliniczna, sportowa i biznesowa. Psycholog jest uprawniony do pracy w zawodzie już po ukończeniu studiów. Podczas konsultacji z pacjentami może przeprowadzać diagnozę psychologiczną, wydawać opinie oraz dawać wsparcie w kryzysie psychicznym. Psycholog nie ma uprawnień do diagnozowania chorób ani wystawiania recept.

Psychiatra to absolwent studiów medycznych, który uzyskał tytuł lekarza, a następnie ukończył specjalizację psychiatrii lub jest w jej trakcie. Jego głównymi obowiązkami jest diagnozowanie pacjentów oraz wypisywanie recept i zwolnień lekarskich. Żaden lekarz nie jest uprawniony do prowadzenia konsultacji psychologicznych ani psychoterapii, jeśli nie ukończył studiów psychologicznych i szkoły psychoterapii. Psychiatra ma prawo zasugerować pacjentowi skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty, jeśli uważa, że sama farmakoterapia może być niewystarczająca w przypadku danego schorzenia. 

Psycholog a psychoterapeuta

Wiele osób, które nie miały bezpośredniej styczności z żadną formą pomocy psychologicznej, używa obu terminów zamiennie, co jest błędne. Różnica między psychologiem a psychoterapeutą nie jest aż tak duża jak w porównaniu psychiatry i psychologa, jednak wciąż są to dwa odrębne zawody o innej charakterystyce. Po przeczytaniu poprzedniego akapitu wiesz już, jak zostać psychologiem i psychiatrą, więc teraz zajmijmy się rozszyfrowaniem zawodu psychoterapeuty.

Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć studia magisterskie na kierunku medycznym, psychologicznym, pedagogicznym lub humanistycznym. Kolejnym krokiem jest 4-letnia szkoła psychoterapii zakończona zdaniem egzaminu. Placówki reprezentują konkretne nurty terapii, które różnią się od siebie sposobem prowadzenia terapii, podejściem do relacji między terapeutą a pacjentem oraz czasem jej trwania. Praca psychoterapeuty polega na regularnych spotkaniach z pacjentami, podczas których wspólnie przepracowuje się traumy i przykre doświadczenia z przeszłości, które negatywnie oddziałują na codzienne funkcjonowanie w życiu. W terapii ważna jest cykliczność oraz budowanie zaufania pomiędzy terapeutą a klientem.

 

 

Wybór ścieżki kariery – podsumowanie

Decyzja o wyborze między zawodem psychologa, psychoterapeuty i psychiatry powinna zależeć od zainteresowań, umiejętności i celów zawodowych. Osoby z pasją do zrozumienia ludzkiego umysłu i pomocy innym często wybierają ścieżkę psychologii, a później decydują się na uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty. Ci, którzy są zainteresowani medycznym podejściem do leczenia zaburzeń psychicznych, powinni pomyśleć o karierze psychiatry. Każdy z zawodów skupiający się na zdrowiu psychicznym jest ciekawy, a przede wszystkim bardzo potrzebny. Świadomość społeczeństwa na temat problemów z psychiką stale rośnie i coraz więcej osób decyduje się na sięganie po fachową pomoc.

Jeśli pracujesz w zawodzie psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty w placówce medycznej i potrzebujesz odpowiedniego uniformu, sprawdź asortyment uniformix.pl.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel