Opiekun osoby starszej – zawód przyszłość
Społeczeństwa się starzeją i żyją coraz dłużej. Postęp cywilizacyjny sprawił, że średnia naszego życia znacznie się wydłuża. Badacze z londyńskiego Imperial College przewidują, że do 2030 roku mieszkańcy niektórych krajów rozwiniętych będą przeciętnie dożywać nawet 90 lat. To bez wątpienia optymistyczne prognozy, seniorzy będą bowiem mogli się cieszyć o wiele dłuższą jesienią życia. Taka sytuacja demograficzna sprawiła, że opieka nad osobami starszymi staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Wykwalifikowani opiekunowie seniorów nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy, zarówno w kraju jak i zagranicą. Warto jednak mieć świadomość, że ta profesja wymagająca autentycznego powołania i oddania wcale nie jest łatwym kawałkiem chleba.
Kim jest wykwalifikowany opiekun seniora?
To osoba, która zajmuje się codzienną pielęgnacją oraz doglądaniem osób starszych, pomaganiem im w codziennych czynnościach, a także spędzaniem z nimi czasu, aby nie byli skazani na samotność. Dokładny zakres obowiązków opiekuna zależy od stopnia sprawności seniora i jego wymagań. Opiekunem osób starszych może zostać praktycznie każdy, kto widzi się w takiej roli. Jednak w przypadku, gdy podopieczny jest obłożnie chory i wymaga specjalistycznej pielęgnacji, opiekun powinien posiadać ukończone odpowiednie kursy i szkolenia z zakresu opieki medycznej.
Obowiązki opiekuna osób starszych
Zakres obowiązków ustalany jest zawsze indywidualnie z seniorem lub jego najbliższymi i zależy od sprawności oraz stanu zdrowia podopiecznego. Zazwyczaj praca opiekuna polega na:
- pomocy w podstawowych czynnościach związanych z codzienną toaletą i higieną ∙ zapewnieniu miłego towarzystwa oraz wsparcia emocjonalnego
- pomocy w poruszaniu się i przemieszczaniu, zarówno w domu, jak i poza nim
- pomocy w wykonywaniu rozmaitych prac domowych – sprzątanie, prasowanie, pranie, gotowanie
- doglądaniu seniora, zwłaszcza jeśli cierpi na oznaki demencji starczej
- dbaniu o regularne przyjmowanie leków, ewentualnie podstawowe monitorowanie stanu zdrowia, na przykład poprzez pomiary ciśnienia czy poziomu glukozy we krwi
- pomocy w opiece nad zwierzęciem domowym, jeśli senior je posiada Opiekun medyczny osób starszych zwykle zajmuje się seniorami chorymi, często przykutymi do łóżka, którzy dodatkowo wymagają bardziej specjalistycznej pielęgnacji i podstawowych zabiegów medycznych – np. zmiana opatrunków, pielęgnacja przeciwodleżynowa, zmiana cewnika itp.
Praca wymagająca powołania
Praca opiekuna osób starszych zasadniczo nie wymaga specjalnego wykształcenia, ani szczególnie wysokich kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że każdy nadaje się do wykonywania tego zajęcia. Wprost przeciwnie – opieka nad seniorem to o wiele więcej niż pomoc w codziennych czynnościach. To również wsparcie emocjonalne, które ma ogromny wpływ na komfort psychiczny człowieka w podeszłym wieku zmagającego się z chorobą, samotnością oraz utratą samodzielności. Opiekun często staje się głównym, jak nie jedynym towarzyszem w codziennym życiu osoby starszej, to w dużej mierze od niego zależy nastrój i samopoczucie seniora.
Poszanowanie ludzkiej godności
Szczególnie istotne w tej profesji jest poszanowanie godności swojego podopiecznego. Starość często odbiera siłę, zdrowie, a niekiedy podstawowe umiejętności. Człowiek, który przed laty tryskał energią i wigorem, dziś jest zupełnie uzależniony od innych, co często powoduje poczucie wstydu, a nawet upokorzenia. Opiekun musi wtedy wykazać się wrażliwością i poszanowaniem jego prywatności, by w żadnej, nawet krępującej sytuacji, senior nie czuł się znieważony czy dotknięty.
Powrót chęci do życia
Codzienność osób starszych nie jest usłana różami. Liczne dolegliwości związane z chorobami, ograniczenia fizyczne, szwankująca pamięć, kiepska koncentracja, a także brak towarzystwa potrafią odebrać chęć życia. Tutaj rola opiekuna może być naprawdę zbawienna. Cierpliwy, ciepły, życzliwy towarzysz, który nie tylko pomaga w kąpieli czy karmieniu, ale również rozmawia, pociesza i żartuje jest w stanie zupełnie odmienić samopoczucie starszej osoby wyzwalając z niej radość, motywację oraz zapewniając poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
Profesjonalny wizerunek opiekuna seniorów
W opiece nad osobami starszymi duże znaczenie ma także odpowiedni wygląd i strój. Warto decydować się na ubrania, które wyglądają schludnie i estetycznie. Doskonałym wyborem są nowoczesne uniformy medyczne. Aby jednak senior nie czuł się jak w placówce służby zdrowia, opiekun może postawić na kolorowe tkaniny, które świetnie oddziałują na samopoczucie podopiecznych. Ubranie medyczne zapewni nieskrępowaną wygodę w wykonywaniu wszystkich obowiązków, a także pozwoli zachować wysokie standardy higieniczne, które są szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Opieka nad seniorem wiąże się często z nie lada wysiłkiem – pomoc w poruszaniu się, podnoszenie, podtrzymywanie podopiecznego, a także obowiązki związane ze sprzątaniem i dbaniem o dom to zajęcia wymagające siły i ruchu. Strój medyczny wysokiej jakości świetnie się prezentuje nawet po wielu godzinach pracy. Opiekun będzie więc zawsze wyglądał czysto i nienagannie. Każdy opiekun z łatwością znajdzie odpowiednie ubranie medyczne dopasowane do własnych preferencji, gustu, a także codziennych zadań. Spodnie i bluza medyczna świetnie sprawdzą się w przypadku opieki nad osobą obłożnie chorą, która wymaga przeprowadzenia drobnych zabiegów i pielęgnacji wymagającej maksymalnej sterylności. To strój, który z powodzeniem noszą lekarze i pielęgniarki pracujący w szpitalach, tym bardziej dobrze sprawdzi się w pielęgnacji przewlekle chorego seniora. W przypadku opieki na osobami starszymi, które są jeszcze aktywne, panie często wybierają żakiet medyczny, pod który mogą ubrać koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Panowie pełniący zawód opiekuna seniorów z pewnością powinni zaopatrzyć się w t-shirty i koszulki medyczne, są bowiem niezawodnie trwałe, wygodne i dobrze się prezentują.