Lekarz rodzinny – specjalista wielu dziedzin

2022-02-25
Lekarz rodzinny – specjalista wielu dziedzin

Medycyna rodzinna wymaga szerokiej wiedzy

Można się spotkać ze nie słusznym przekonaniem, że lekarze rodzinni nie posiadają rozległej  wiedzy, bo zajmują się tylko niegroźnymi przypadłościami. Jest to jednak stereotyp, który nie  ma nic wspólnego z rzeczywistością. Medycy pracujący w przychodniach na co dzień  diagnozują dziesiątki rozmaitych przypadków. Chorzy szukający u nich pomocy skarżą się na  dolegliwości związane z układem oddechowym, nerwowym, krążenia, a nawet kostnym. Lekarz pracujący w POZ musi zatem być świetnie zorientowany w wielu dziedzinach  medycyny, aby był w stanie sprawnie przeprowadzić rozpoznanie i wdrożyć skuteczne  leczenie, a gdy jest taka potrzeba wypisać skierowanie do specjalisty.

 

Warto dodać, że lekarze rodzinni stanowią również bardzo ważny element wczesnej  diagnostyki chorób nowotworowych. Często to właśnie oni jako pierwsi zauważają  podejrzane symptomy lub kierują na badania profilaktyczne, często będące ostatnim  dzwonkiem dla pacjenta.

 

 

Lekarz rodzinny jako jeden z podstawowych filarów służby zdrowia

Specjalista medycyny rodzinnej jest ważnym filarem służby zdrowia, ma bowiem pod swoimi  skrzydłami dzieci, dorosłych i seniorów. Jest zobowiązany zatem posiadać szeroką wiedzę i  kompetencje przede wszystkim z zakresu pediatrii, chorób wewnętrznych oraz geriatrii, choć  na co dzień ma do czynienia również ze schorzeniami dermatologicznymi,  laryngologicznymi, kardiologicznymi, a nawet okulistycznymi. Słowem – zajmuje się każdą  jednostką chorobową, która nie jest na tyle skomplikowana, że wymaga leczenia  specjalistycznego lub skierowania na oddział szpitalny. Również pacjenci cierpiący na  choroby przewlekłe, którzy prowadzeni są przez specjalistów, u lekarza rodzinnego otrzymują  podstawową opiekę zdrowotną. 

Kompleksowa opieka zdrowotna

Medycyna rodzinna za cel stawia sobie zapewnienie pacjentom długotrwałej i kompleksowej  opieki zdrowotnej poprzez diagnostykę, leczenie, konsultacje, kierowanie na badania  specjalistyczne, a także profilaktykę. Lekarz rodzinny znający pacjenta od lat, może spojrzeć  na niego w szerszej perspektywie, zna bowiem historię jego chorób, styl życia, a także  możliwości organizmu, co znacznie ułatwia rozpoznanie i zastosowanie skutecznej terapii.

 Z jaką chorobą udać się do przychodni POZ?

Mimo, że dobry lekarz medycyny rodzinnej może być świetnym diagnostą, nie może on  zajmować się leczeniem wszystkich chorób. Jego rola dotyczy pomocy i udzielenia porad w  przypadku ogólnych dolegliwości. Gdy w grę wchodzą problemy przewlekłe i bardziej  skomplikowane, lekarz rodzinny przedstawia pacjentowi odpowiednią drogę leczenia z  zaangażowaniem lekarzy specjalistów lub włączeniem hospitalizacji. Kiedy stan pacjenta  wskazuje na zagrożenie życia, z pewnością powinien ominąć poradę w przychodni i  natychmiast wezwać pogotowie.

 

 

 

Lekarz rodzinny to nie to samo co lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Zdarza się, że pacjent myli terminologię nazywając specjalistę medycyny rodzinnej lekarzem  POZ. W rzeczywistości jest tak, że w poradniach rodzinnych zatrudnieni są różni specjaliści – chirurdzy, interniści, pediatrzy oraz lekarze innych specjalizacji. Każdy z nich może  zajmować się podstawową opieką zdrowotną, zatem termin ten nie określa specjalizacji, lecz pełnioną przez medyka funkcję. Każdy lekarz rodzinny jest lekarzem POZ, ale nie każdy  lekarz POZ posiada specjalizację z zakresu medycyny rodzinnej.

 

By zostać specjalistą medycyny rodzinnej, należy przejść długą drogę kształcenia. Po  ukończeniu 6-letnich studiów medycznych i odbyciu 13-miesięcznego stażu podyplomowego,  przychodzi czas na rozpoczęcie specjalizacji. Trwa on 4 lata, w tym czasie lekarz nabywa  doświadczenie i wiedzę, odbywając wiele różnych staży z zakresu konkretnych specjalizacji.

Szeroka diagnostyka

Lekarz rodzinny bywa jak słynny doktor House, musi rozszyfrować, czasami zupełnie  niespotykane objawy, przeprowadzić właściwe badanie i zastosować odpowiednie leczenie.  Każdego dnia może zaskoczyć go zupełnie nowy przypadek, bo posiada najbardziej  zróżnicowaną grupę pacjentów. To specjalizacja, która wymaga skupienia, odporności na  stres i pełnego zaangażowania. Choć lekarze rodzinni nie dyżurują, jak medycy w szpitalu, to  ich dni pracy bywają bardzo długie i równie wymagające. Wystarczy, że panuje wirus, a  kolejki do przychodni się nie kończą. W takich sytuacjach każdy lekarz powinien szczególnie  zadbać o swój komfort, aby zminimalizować objawy zmęczenia i w pełni skoncentrować się  na swojej pracy.

Profesjonalny uniform medyczny dla lekarza rodzinnego

Odpowiedni uniform medyczny to jeden z elementów, które ułatwiają codzienne pełnienie  obowiązków personelowi medycznemu pracującemu w przychodni podstawowej opieki  zdrowotnej. Komfort użytkowania, wysoka jakość tkanin oraz dostosowany do zawodu  lekarza nie krępujący ruchów fason to kluczowe cechy profesjonalnego ubrania medycznego.  Strój lekarza rodzinnego stanowi również element jego wizerunku. Ważne, by był estetyczny,  schludny, dobrze się prezentował i wzbudzał w pacjentach pozytywne wrażenie. Nowoczesny, godny zaufania lekarz powinien wyglądać w pełni profesjonalnie oraz  elegancko. Białe, wiszące fartuchy już dawno przestały być symbolem placówek służby  zdrowia. Dziś lekarze preferują kolory i modne kroje. Personel medyczny, który odznacza się  kolorami i fasonami, zaprojektowanymi przez renomowanych projektantów, natychmiast  pozytywnie oddziałuje na samopoczucie swoich pacjentów.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Bluza medyczna uniwersalna, 3 kieszenie, Uniformix Club, CM126, biała. .

Bluza medyczna uniwersalna, 3 kieszenie, Uniformix Club, CM126, biała. .

Cena regularna: 79,00 zł brutto48,00 zł brutto960 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 48,00 zł
pixel