Dzień Krwiodawstwa razem z hematologiem!

2024-06-10
Dzień Krwiodawstwa razem z hematologiem!

Krwi nie można wyprodukować, można się nią tylko podzielić. To zdanie trafnie podsumowuje, jak ważnym i cennym jest ona lekarstwem. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa – to Święto, którego główną ideą jest zachęcenie ludzi do oddawania krwi, a także podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie. Sprawdź najważniejsze informacje o dniu krwiodawstwa – pamiętaj, że tego dnia swoje małe, nieoficjalne święto obchodzą także hematolodzy!

Światowy Dzień Krwiodawstwa – co warto wiedzieć?

Światowy Dzień Krwiodawstwa, znany także jako Światowy Dzień Krwiodawcy, to międzynarodowe Święto zaproponowane z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jego głównym założeniem jest zachęcenie nowych osób do dzielenia się swoją krwią z pacjentami, którzy najbardziej jej potrzebują. Krew wciąż jest produktem mocno deficytowym – do tej pory nie wynaleziono bezpiecznego i skutecznego zamiennika. Jedynym sposobem pozyskiwania krwi pozostaje zatem jej dobrowolne oddanie.

Celebracja Światowego Dnia Krwiodawcy ma na celu przede wszystkim:

  • zwiększenie świadomości społecznej w zakresie krwiodawstwa i istotnej roli, jaką odgrywa krew oraz jej poszczególne składniki;
  • zwrócenie uwagi na wkład dawców krwi w systemy opieki zdrowotnej;
  • promowanie idei świadomego, dobrowolnego oddawania krwi oraz edukowanie społeczeństwa w tej kwestii.

Dzień krwiodawstwa – dlaczego obchodzimy go akurat 14 czerwca?

To właśnie tego dnia przyszedł na świat austriacki immunolog i patolog Karl Landsteiner, który jako pierwszy przeprowadził podział krwi na 3 grupy, tj. A, B oraz 0. Za to dokonanie w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Warto też zaznaczyć, że data 14 czerwca przypada na okres urlopowy, który pod kątem regularności oddawania krwi wypada niestety bardzo słabo. Potencjalni dawcy wyjeżdżają na wakacje i nie ma ich na miejscu, a zapotrzebowanie na krew utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie. Poza tym w sezonie wakacyjnym często dochodzi do wypadków komunikacyjnych, a w konsekwencji krwotoków czy urazów wielonarządowych. To wymaga stałego dostępu do produktów krwioleczniczych.

Hematolog – czym zajmuje się ten specjalista?

Jako że co roku 14 czerwca to właśnie krew jest na pierwszym planie, nie można zapominać o lekarzach, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem jej chorób. Mowa o hematologach – specjalistach od schorzeń krwi oraz układu krwiotwórczego, w skład którego wchodzą:

  • węzły chłonne,
  • wątroba,
  • śledziona,
  • szpik kostny.

Choć Dzień Hematologii przypada na okres jesienny, tj. 28 października, hematolog ma pełne prawo do świętowania także podczas Światowego Dnia Krwiodawstwa. Jest to uzasadnione ze względu na jego rolę w procesie badania krwi, które zlecane jest każdorazowo u krwiodawcy przed jej pobraniem. Do rutynowych badań diagnostycznych zaliczają się:

  • poziom hemoglobiny we krwi;
  • grupa krwi układu ABO;
  • grupa krwi układu RH;
  • test kiłowy;
  • antygen HBs, DNA-HBV;
  • przeciwciała anty-HIV, RNA-HIV, anty-HCV, RNA-HCV.

Dodatkowo w przypadku osób regularnie oddających krew raz w roku zleca się pełną morfologię krwi. Jest to podstawowe badanie hematologiczne, określające ilość oraz jakość poszczególnych składników krwi – krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi.

Jakie choroby diagnozuje hematolog?

Hematolog wykrywa wszelkie zaburzenia związane z działaniem mechanizmów krzepnięcia krwi czy niedoboru jej składników. Diagnozuje również nowotwory dotykające organów/tkanek produkujących i regulujących ilość komórek krwi, takich jak szpik kostny, śledziona czy wątroba, a także nowotwory związane z układem odpornościowym.

Do najczęściej występujących i diagnozowanych schorzeń krwi i układu krwionośnego zalicza się takie choroby, jak:

  • niedokrwistość (anemia),
  • hemofilia (wrodzony niedobór lub brak czynników krzepnięcia krwi),
  • ostra białaczka szpikowa,
  • ostra białaczka limfatyczna,
  • nadpłytkowość i małopłytkowość,
  • chłoniaki,
  • skazy krwotoczne,
  • pierwotne włóknienie szpiku.

Co warto wiedzieć o badaniu hematologicznym?

Badanie hematologiczne to badanie diagnostyczne krwi, które ma na celu wykrycie potencjalnych niedoborów lub chorób w obrębie krwi oraz układów: krwiotwórczego i krwionośnego. Badania te są niezwykle ważne z punktu widzenia zdrowia całego organizmu, ponieważ dają jego pełny obraz. Dzięki analizie poszczególnych wskaźników i elementów krwi można skutecznie wykryć nieprawidłowości i natychmiast wdrożyć konieczne leczenie.

Najpopularniejsze badanie hematologiczne to wspomniana już morfologia krwi, która pozwala ocenić liczbę krwinek i płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny. Takich podstawowych badań diagnostycznych krwi jest jednak znacznie więcej.

Jakie są podstawowe badania hematologiczne?

Przykładowe badania krwi wykonywane bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to m.in.:

  • Badanie OB – tzw. odczyn Biernackiego wykonywany jest zazwyczaj w zestawie z morfologią. Pozwala wykryć stan zapalny w organizmie poprzez ocenę tempa opadania erytrocytów.
  • Badanie poziomu retikulocytów – określa liczbę retikulocytów, czyli niedojrzałych form czerwonym krwinek. Ich niedobór może oznaczać niedokrwistość.
  • Badanie płytek krwi metodą komorową – krew pobrana od pacjenta rozcieńczana jest w specjalnym płynie, a następnie umieszczana w tzw. komorze Burkera. Sprawdzana jest ilość płytek krwi (jeśli jest podwyższona, świadczy to o rozwijających się infekcjach lub nowotworach).
  • Rozmaz krwi obwodowej – zalecany w przypadku uzyskania niepokojących wyników morfologii. Badane są różnego rodzaju leukocyty. Ich nieodpowiedni poziom wskazuje na alergie, zaburzenia szpiku, zakażenia czy niedoczynność tarczycy.

Światowy Dzień Krwiodawstwa z hematologiem – zadbaj o swoje zdrowie i pomóż innym

Donacja krwi to zbawienna forma pomocy osobom chorym i zarazem świetny pretekst, by sprawdzić stan swojego zdrowia, wykonując podstawowe badania hematologiczne. Pamiętaj: nie ma żadnych badań naukowych, które wskazywałyby, iż oddawanie krwi może być szkodliwe dla krwiodawcy. Wręcz przeciwnie – po oddaniu krwi organizm wytwarza świeże krwinki, co można zaliczyć jako dodatkową korzyść. Oddawaj zatem krew potrzebującym – wspólnie świętujmy Dzień Krwiodawcy 14 czerwca 2024 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem na Uniformix. Oferujemy szeroki wybór odzieży medycznej, która łączy w sobie komfort, funkcjonalność i styl!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Bluza medyczna damska, 2 kieszenie, Uniformix Club, taliowana, CM1001, niebieski ciemny.

Bluza medyczna damska, 2 kieszenie, Uniformix Club, taliowana, CM1001, niebieski ciemny.

Cena regularna: 79,00 zł brutto48,00 zł brutto960 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 82,00 zł
pixel