Czym powinny charakteryzować się buty na blok operacyjny?
Każdy pracownik medyczny w szpitalu czy przychodni musi posiadać odpowiedni strój. Mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim o wygodzie i swobodzie ruchów. Strój medyczny obejmuje także odpowiednie obuwie. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze butów na blok operacyjny.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jakie cechy powinny mieć buty na blok operacyjny?
Buty na blok operacyjny: wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu
W zawodach medycznych kontakt z bakteriami i wirusami jest nieunikniony. Na bloku operacyjnym dochodzi do tego również krew i inne płyny ustrojowe. Podczas zabiegów nie raz zdarza się, że ubranie i buty ulegają zabrudzeniu. Z tego powodu strój medyczny musi zostać wykonany z takich materiałów, aby bez problemu można było usunąć z niego powstałe plamy, a jednocześnie pozbyć się wszystkich osiadłych na nim zarazków.
Buty medyczne na blok operacyjny powinny być wykonane z syntetycznego tworzywa przypominającego gumę lub miękki silikon. Materiał jest niehigroskopijny, co oznacza, że w ogóle nie pochłania wilgoci. Zapobiega to powstawaniu plam po kontakcie z płynami ustrojowymi czy detergentami i jednocześnie stanowi barierę między obuwiem a skórą. Buty tego typu nadają się do czyszczenia zarówno ręcznego, jak i w pralce w wysokich temperaturach. Tworzywo, z którego są wykonane, może być również dezynfekowane. Materiał jest wytrzymały i trudnościeralny, dzięki czemu zakupione obuwie na pewno posłuży przez długi czas, mimo trudnych warunków pracy. Podeszwa jest antystatyczna i antypoślizgowa, aby całkowicie zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na mokrych kafelkach sali operacyjnej.
Przykład obuwia tego typu to model Ezi-Klog marki Toffeln.
Komfort i wygoda noszenia
Praca na bloku operacyjnym to często od kilku do nawet kilkunastu godzin stania w jednej pozycji, co stanowi ogromne obciążenia dla kręgosłupa oraz stóp, na których opiera się ciężar całego ciała. Buty operacyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej minimalizować dyskomfort związany z „zastygnięciem” w takim bezruchu. Wnętrze obuwia jest wyprofilowane pod naturalny kształt stopy, by nie powodować bólu śródstopia nawet przy długim noszeniu. Wiele modeli ma pasek zakładany na piętę, który zapewnia większą stabilizację, zwiększa bezpieczeństwo pracy i jednocześnie umożliwia szybkie wkładanie.
Oprócz tego buty na blok operacyjny mają charakterystyczny, stosunkowo szeroki, zaokrąglony przód. O ile na co dzień wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy nasze buty są odpowiednio dobrane do kształtu stopy, o tyle przy wielogodzinnej pracy można to łatwo odczuć. Obuwie na blok operacyjny nie powoduje nienaturalnego ściskania palców, co zapewnia wygodę przez cały dzień. Buty mają również boczne otwory wentylacyjne, aby zapewnić stałą cyrkulację powietrza.
Odpowiednie certyfikaty
Buty medyczne powinny mieć certyfikaty świadczące o tym, że są bezpieczne do wprowadzenia na rynek i spełniają standardy konieczne do używania ich w szpitalach i przychodniach. Obecność takich zaświadczeń ma szczególne znaczenie w przypadku odzieży dla pracowników ochrony zdrowia.Jednym z podstawowych atestów, jaki muszą spełniać buty na blok operacyjny, jest certyfikat CE. Mówi on o tym, że dany produkt jest zgodny z dyrektywami UE dotyczącymi danej grupy towarów. W przypadku butów operacyjnych certyfikat potwierdza, że obuwie spełnia założenia UE i jest bezpieczne do używania w strefach czystych, jakim jest m.in. właśnie blok operacyjny.
W asortymencie uniformix.pl znajdziesz obuwie medyczne od zaufanych producentów.