6 praktycznych porad, jak dbać o obuwie medyczne

2020-10-30
6 praktycznych porad, jak dbać o obuwie medyczne

Odpowiednio dobrane buty medyczne to gwarancja nie tylko komfortu, ale i zdrowia. Z tym stwierdzeniem nie ma co polemizować. Pracownicy szpitali, przychodni czy prywatnych gabinetów lekarskich wiedzą, że wielogodzinny, intensywny dyżur w połączeniu z niewygodnymi butami to prawdziwa katorga. Jeśli już znalazłeś swoją ulubioną parę, sprawdź jak o nią dbać, by wytrzymała w dobrym stanie dłużej niż jeden sezon. Oto garstka praktycznych porad pielęgnacji obuwia medycznego.

 

Obuwie medyczne. Jak dbać?

 

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak dbać o obuwie medyczne?
  • W jaki sposób suszyć buty szpitalne?
  • Czy buty medyczne warto konserwować?

W skrócie

Regularne czyszczenie i konserwacja butów medycznych to nie tylko sposób na nienaganny wygląd i niezmienny komfort. To także oszczędność – odpowiednia pielęgnacja przedłuża żywot nawet mocno eksploatowanej pary. Równie zbawiennie na kondycję butów działa dokładne suszenie i czas na „odpoczynek”, dlatego warto zaopatrzyć swój uniform w co najmniej dwa komplety noszone na zmianę. Dzięki temu po czyszczeniu obuwia dajemy mu szansę na dokładne wyschnięcie i regenerację skórzanych elementów, co minimalizuje ryzyko deformacji fasonu. Co jakiś czas obuwie medyczne warto konserwować specjalnymi preparatami chroniącymi przed wodą i ponownym zabrudzeniem.

 

Pielęgnacja obuwia medycznego

Trudna rola butów medycznych

Jako pracownik służby zdrowia doskonale wiesz, jak ważny jest komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Aby czuć się swobodnie, potrzebujesz wygodnego i idealnie dopasowanego uniformu, który nie będzie rozpraszał Cię szorstkimi szwami, wiecznie podwijającymi się lub opadającymi elementami garderoby czy bolesnymi otarciami stóp. W tym przypadku odpowiednio dobrane obuwie to bezapelacyjnie kluczowa kwestia. Wyślizgująca się przy każdym kroku noga czy nieprzyjemny ucisk przy choćby niewielkiej opuchliźnie pod koniec dnia to dla osoby walczącej o zdrowie lub życie swoich pacjentów prawdziwa zmora. Buty medyczne, oprócz bezapelacyjnego komfortu, powinny charakteryzować się również łatwością czyszczenia. Szpital to miejsce kojarzące się ze sterylnością, dlatego jego pracownicy dużą wagę przywiązują do wyglądu swojego uniformu. Czyste i zadbane obuwie to ich wizytówka. Jak dbać o ulubioną parę butów szpitalnych, aby zawsze wyglądała nienagannie?

1. Czyszczenie butów lekarskich

Sposób czyszczenia obuwia medycznego z zabrudzeń należy dostosować przede wszystkim do materiałów, z jakich wykonana jest konkretna para. W przypadku butów z przewagą materiałów syntetycznych sprawa jest dość prosta – woda z mydłem lub dodatkiem delikatnego detergentu powinny świetnie poradzić sobie z większością plam. Buty szpitalne z naturalnej skóry wymagają jednak większej ostrożności zarówno podczas pielęgnacji, jak i suszenia. Aby uniknąć zniszczenia tego typu powierzchni, warto stosować specjalne środki do pielęgnacji skóry. Najszybciej można je znaleźć w sklepach obuwniczych lub sklepach internetowych. Do usuwania zabrudzeń z butów medycznych należy używać czystej, bawełnianej ściereczki lub szczotki o miękkim włosiu.

2. Higiena to podstawa

Czyszczenie wnętrza butów to nie tylko sposób na poprawę ich wyglądu. To przede wszystkim higiena. Wielogodzinne noszenie obuwia (zwłaszcza na gołą stopę) powoduje gromadzenie się na skórzanych wkładkach oraz wyściółce potu i złuszczonego naskórka, co przyczynia się do błyskawicznego rozwoju bakterii i pleśni wewnątrz buta. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy regularnie dezynfekować wkładki roztworem wody i spirytusu lub specjalnym środkiem antybakteryjnym. Najważniejsza zasada w odświeżaniu wkładek do butów to unikanie suszenia na słońcu i gorącym grzejniku.

 

Czyszczenie obuwia medycznego

 

3. Domowe sposoby na odświeżenie butów medycznych

Na rynku można znaleźć wiele preparatów do obuwia, które w mig radzą sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami. Niewiele osób wie jednak, że prawdziwą skarbnicą skutecznych metod na czyszczenie butów jest… kuchnia. Przy pomocy spirytusu, mleka czy skórek z cytrusów można w mało inwazyjny sposób odświeżyć wierzchnią część chodaków lub klapków szpitalnych. Natomiast do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza obuwia warto użyć herbaty w torebkach lub suszonych liści szałwii zawiniętych w lnianą ścierkę i pozostawionych w bucie na całą noc. 

4. Zadbaj o odpowiednie suszenie obuwia medycznego

Prawidłowe suszenie ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji każdego obuwia. Często po intensywnym czyszczeniu buty wystawiane są na słońce lub stawiane pod włączonym grzejnikiem, by przyspieszyć proces schnięcia. To ogromny błąd! Zwłaszcza w przypadku obuwia z naturalnej skóry, która nie lubi wysokiej temperatury, ponieważ pod jej wpływem kurczy się i deformuje. Najlepszym sposobem suszenia jest wytarcie mokrej pary czystą, miękką ścierką i pozostawienie jej w ciemnym, ale przewiewnym miejscu na dzień lub dwa. To umożliwi nie tylko wyschnięcie wierzchniego materiału i odparowanie wilgoci z wnętrza buta, ale także regenerację jegi skórzanych elementów.

 

Zadbane obuwie medyczne

5. Wyczyszczone, wysuszone – czas na konserwację

W błędzie są ci, którzy myślą, że proces pielęgnacji kończy się po dokładnym wysuszeniu idealnie wyczyszczonych butów. Po tych zabiegach przychodzi bowiem czas na zabezpieczenie ich przed ponownym zabrudzeniem i nadanie im perfekcyjnego wyglądu. Właściwa konserwacja obuwia medycznego przeznaczonymi do tego preparatami pozwala uzyskać taki efekt, jakby ulubiona od kilku sezonów para butów została dopiero co zdjęta ze sklepowej półki. Jak to osiągnąć? Wystarczy nanieść niewielką ilość pasty lub specjalnego wosku na czystą i suchą powierzchnię, a następnie za pomocą miękkiej ściereczki albo szczotki o delikatnym włosiu, okrężnymi ruchami wetrzeć ją w materiał aż do całkowitego wchłonięcia się preparatu. Następnie buty należy odłożyć na 15 minut na bok, a po tym czasie starannie wypolerować całą powierzchnię. Dzięki tak wykonanemu zabiegowi, obuwie zyska skuteczną barierę ochronną przed wodą i zabrudzeniami, a przy tym osiągnie estetyczny połysk.

6. Sposób przechowywanie ma znaczenie

Jeśli Twoja kolekcja butów do pracy nie ogranicza się jedynie do dwóch par noszonych na zmianę, zadbaj o to, by obuwie, którego aktualnie nie nosisz (chociażby ze względu na porę roku), było odpowiednio przechowywane. Przed każdym „odłożeniem pary na jakiś czas” wykonaj wszystkie wspomniane wyżej zabiegi – czyszczenie, suszenie i konserwację. Następnie umieść buty w pudełku, które uchroni je przed deformacją pod naporem innych rzeczy z garderoby, i odłóż w zacienione miejsce, w którym panuje możliwie stała temperatura.Twoje ukochane buty szpitalne, który służyły przez lata, właśnie się rozpadły? A może zaczynasz dopiero swoją karierę w służbie zdrowia i szukasz solidnego, wygodnego i estetycznego obuwia medycznego do swojego uniformu? Na uniformix.pl znajdziesz buty takich marek jak UniformixBuxa czy Oxypas – sprawdzonych producentów cieszących się ogromnym uznaniem wśród lekarzy, studentów medycyny i pracowników służby zdrowia na wszystkich szczeblach.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel