Jak zapobiegać haluksom? Poradnik dla pielęgniarek i lekarek
Bolesny obrzęk, problemy z dopasowaniem butów, a w końcu zmiany zwyrodnieniowe i trudności z poruszaniem się – haluksy naprawdę potrafią uprzykrzyć życie. Jak powstają i czy można je cofnąć? A przede wszystkim: jak zapobiegać haluksom? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Czym są haluksy?
- Jak powstają haluksy?
- Jak zapobiegać haluksom?
- Jakie obuwie medyczne wybrać, aby podczas pracy zapewnić swoim stopom maksimum komfortu?
Jak powstają haluksy?
Haluks, zwany też paluchem koślawym, to schorzenie zwyrodnieniowe, które objawia się zniekształceniem stopy. Powstaje w wyniku zmian w ustawieniu kości śródstopia. Duży palec zaczyna wówczas rotować w kierunku kolejnego palca, a pozostałe struktury kostne w przedniej części stopy przemieszczają się poza jej fizjologiczny obrys. Zmiany te wywołują zapalenie w obrębie zniekształconego stawu, które uwidacznia się w postaci bolącego, zaczerwienionego obrzęku.Haluksy mogą występować zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie. Częściej występują u kobiet, co wiąże się z delikatniejszą budową mięśniowo-więzadłową kobiecych stóp oraz noszeniem butów na wysokim obcasie, które sprzyja rozwojowi deformacji. Szacuje się, że w Polsce nawet co czwarta kobieta w wieku powyżej 50 lat się boryka się z tym problemem.A dlaczego haluksy w ogóle powstają? Ich pojawianiu się sprzyjają predyspozycje genetyczne, a także takie czynniki, jak:
- otyłość,
- praca stojąca,
- brak aktywności,
- płaskostopie,
- egipski kształt stopy (czyli paluch dłuższy od drugiego palca),
- noszenie nieodpowiedniego obuwia.
Proste porady, jak zapobiegać haluksom
Haluksy, choć z pozoru są drobnym schorzeniem, naprawdę potrafią uprzykrzyć życie. Osoby, które się z nimi borykają, najczęściej narzekają na nieestetyczny wygląd stóp, ból utrudniający normalne funkcjonowanie i problemy z doborem obuwia.
Haluksy nie pojawiają się jednak z dnia na dzień. Deformacje rozwijają się powoli, a o ich powstawaniu w pierwszej kolejnością świadczą takie objawy, jak ból, zaczerwienienie i tkliwość przy dotyku, a także zgrubienia naskórka (odciski, narośle, modzele) oraz ograniczenie ruchomości palucha. Problem łatwo więc wychwycić. Wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować z ortopedą już w momencie, kiedy zaczynają się pojawiać, gdyż haluksy w zaawansowanym stadium można wyleczyć jedynie operacyjnie.
Czy wobec tego da się zapobiegać haluksom? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że na powstawanie tego schorzenia wpływają predyspozycje genetyczne, odpowiedź powinna być przecząca. Trzymając się kilku wskazówek, można jednak zredukować ryzyko powstania haluksów.
Noś szpilki… odpowiedzialnie Częste noszenie wysokich obcasów wymienia się jako jedną z przyczyn powstawania haluksów. Kiedy mamy na nogach szpilki, nasze stopy przyjmują nienaturalną pozycję – nadmiernie obciążona jest ich przednia część, co może prowadzić do obniżenia się łuku poprzecznego stopy, a w konsekwencji do powstawania zniekształceń. Oczywiście okazjonalne włożenie obcasów nam nie zaszkodzi. Jeśli jednak codziennie „śmigamy” w szpilkach, powinnyśmy szczególnie zadbać o komfort stóp.Warto wziąć przykład z Amerykanek, które drogę do i z pracy pokonują w wygodnych butach sportowych, a dopiero w biurze wkładają obuwie na obcasie. W ciągu dnia dobrze też dać stopom odrobinę wytchnienia, zdejmując obcasy i wykonując krótki masaż śródstopia.
Zapobieganie haluksom – masaże stóp i ćwiczenia
Praca w szpitalu czy przychodni to najczęściej praca stojąca (lub stojąco-chodząca), która mocno obciąża nasze stopy. Rozmasowanie napiętych i bolących mięśni po długim dniu na nogach może być dla nich prawdziwym ukojeniem. Masaże, szczególnie w okolicy wgłębienia między pierwszym i drugim palcem, zaleca się również w walce z haluksami. Dużą ulgę, nawet w przypadku zaawansowanych zmian, może przynieść także terapia manualna wykonana przez fizjoterapeutę oraz specjalne zabiegi, takie jak jonoforeza, laseroterapia, krioterapia czy kinesiotaping.
Mówiąc o tym, jak zapobiegać haluksom, nie możemy pominąć też znaczenia ćwiczeń fizycznych. Sport to zdrowia – również dla stóp. Osoby z predyspozycjami do powstawania haluksów mogą spróbować zapobiegać problemowi dzięki odpowiednim ćwiczeniom. To proste ruchy, znane każdemu ze szkolnej gimnastyki korekcyjnej: chodzenie na piętach i zewnętrznych krawędziach stóp czy zwijanie ręcznika palcami. Ćwiczenia na haluksy służą wzmocnieniu mięśni, które może pomóc zapobiegać rozwijaniu się schorzenia.Aktywność fizyczna jest ważna również dla utrzymania prawidłowej masy ciała – a, jak już wspomnieliśmy, nadwaga to czynnik sprzyjający powstawaniu haluksów. Aby popracować nad kondycją, warto znaleźć choć 30 minut dziennie i wyskoczyć na spacer, przejażdżkę rowerową czy basen. W kontekście zapobiegania haluksom szczególnie polecane są te dwie ostatnie aktywności, ponieważ nie obciążają stóp.
Wygodne obuwie medyczne
Jak zapobiegać haluksom? Nosić wygodne obuwie medyczne! To bardzo ważne – odpowiedni but sprawia, że stopa w naturalny sposób układa się w prawidłowej pozycji, co zmniejsza obciążenia, jakim jest poddawana, gdy pracujemy „na stojąco”. Obuwie powinno mieć elastyczną cholewkę, sztywny zapiętek oraz profilowaną podeszwę, które dobrze dopasowuje się do kształtu podbicia i amortyzuje każdy krok. Istotny jest także odpowiedni dobór rozmiaru, zwłaszcza pod kątem szerokości – buty nie mogą być za ciasne! Osoby z predyspozycjami do rozwoju haluksów powinny unikać modeli ze zwężanymi noskami.
Na szczęście znalezienie takiego obuwia medycznego nie jest trudne – marki dbają o to, aby ich produkty były odpowiednio zaprojektowane i wspierały zdrowie stóp medyków, a nie im szkodziły. Sprawdź propozycje znanych producentów na uniformix.pl i wybierz buty, które zapewnią Ci pełnię komfortu nawet w czasie długiego i wyczerpującego dyżuru.