Jak dbać o odzież medyczną?

2020-02-01
Jak dbać o odzież medyczną?Aby zakupiona odzież medyczna posłużyła przez długi czas, konieczne jest stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jak dbać o komplety medyczne tak, aby były pozbawione drobnoustrojów, a jednocześnie zachowały swoje walory estetyczne i wytrzymałościowe przez długi czas? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zawsze czytaj informacje na metce

Producenci zobowiązani są do informowania o sposobach prania i prasowania ubrań. Znajdziesz je wszystkie na metce, a warto zaznajomić się ze znaczeniem tych symboli, by nie okazało się, że koszulka, którą wypierzesz w 95 stopniach Celsjusza, będzie nadawała się wyłącznie do wyrzucenia. To samo tyczy się również sposobów suszenia i prasowania, źle dobrane parametry mogą trwale uszkodzić materiał. Pamiętaj również o tym, by nie prać białych ubrań z kolorowymi. Wprawdzie w wysokiej jakości odzieży, puszczanie kolorów nie powinno mieć miejsca, ale lepiej nie ryzykować.

Źródło zdjęcia:
http://polki.pl/work/privateimages/sources/we-dwoje/p/a_i/55/23/7/31159/b/b_8_31159.jpg

Zanim włożysz ubranie do pralki

Pamiętaj o tym, żeby opróżnić kieszenie i wyciągnąć wszelkie luźne elementy: spinki, monety itp. Nie pierz służbowego ubrania z codziennym, aby ograniczyć przenoszenie zarazków. Pozapinaj wszystkie zamki i rzepy, a kolorowe ubrania odwróć na lewą stronę. Wyjątkowo delikatne tkaniny warto włożyć do specjalnej siateczki ochronnej. Tak przygotowany uniform można włożyć do pralki.




Pamiętaj, aby używać wyłącznie detergentów dopuszczonych do prania danego typu tkanin. Nie wszystkie materiały dobrze znoszą detergenty z dodatkiem chloru lub nadtlenku wodoru. Aby ochronić kolory, przed praniem można zamoczyć koszulkę w roztworze wody z octem (pół szklanki octu na miskę wody). Odzież medyczną pierz w temperaturze sugerowanej przez producenta.

Suszenie i prasowanie odzieży medycznej

To kolejne dwa ważne etapy. Odzież medyczna, a w szczególności koszulki, fartuchy czy sukienki dla pielęgniarek wymagają odpowiednich metod suszenia i prasowania. Najlepszym, naturalnym zabójcą bakterii jest światło słoneczne, a najlepszym środkiem zapachowym i przyspieszaczem suszenia – wiatr. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, polecamy suszyć ubrania na świeżym powietrzu; jeśli nie – przynajmniej w wentylowanym pomieszczeniu. W przeciwnym razie ubranie nabierze przykrego zapachu stęchlizny.

Po wysuszeniu uniform medyczny należy wyprasować. Nie chodzi wyłącznie o usunięcie zagnieceń powstałych podczas prania, ale o dokładną dezynfekcję. Wysoka temperatura zabija większość zarazków, dlatego odzież medyczną poleca się prasować w temperaturze ok. 150°C.



Przechowywanie odzieży medycznej

Zapasowe komplety ubrań lub odzież sezonową należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Koszulka czy bluzka medyczna powinna być poskładana w kostkę i zamknięta w specjalnym pokrowcu, chroniącym przed kurzem i zapewniającym wentylację. Inną dobrą formą ochrony ubrań są worki próżniowe, pozwalające zaoszczędzić sporo miejsca i doskonale chroniące bawełnę przed szkodliwym działaniem bakterii, moli i grzybów.

Jeżeli uniform po prostu leży w szafie i nie jest w żaden sposób chroniony, po dłuższym leżakowaniu powinno się go ponownie wyprać, aby usunąć nagromadzony kurz oraz roztocza.

Odzież medyczna Uniformix prana i przechowywana w dobrych warunkach posłuży przez wiele sezonów intensywnego użytkowania. Jeżeli zależy Ci na długiej żywotności ubrań oraz własnym komforcie i zdrowiu, polecamy zastosować się do powyższych wskazówek.

Polecane

pixel