Jakie opakowania są najlepsze do wysyłki paczek? Poznaj zalety i wady różnych rozwiązań

2024-04-18
Jakie opakowania są najlepsze do wysyłki paczek? Poznaj zalety i wady różnych rozwiązań

Opakowania do wysyłki paczek są nierozerwalnie związane z wieloma, często zupełnie odmiennymi, branżami. Wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność przechowania, transportu lub wysyłki towarów, należy zadbać o dobór właściwego opakowania – zarówno w kontekście kształtu, wielkości, jak i innych parametrów. Coraz więcej biznesów dostrzega zmieniające się oczekiwania klientów związane z używaniem opakowań ekologicznych, m.in. papierowych czy kartonowych, ale również foliowych worków z recyklingu. W co pakować paczki? Jakie są korzyści wynikające z używania różnych rodzajów opakowań? Czytaj dalej!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Ekologiczne pakowanie paczek vs. standardowe opakowania foliowe 

  • W co pakować paczki? Wady i zalety dostępnych rozwiązań

  • Jakie wybrać wypełniacze do paczek?

  • Eko pakowanie paczek – przyszłość branży e-commerce

Ekologiczne pakowanie paczek vs. standardowe opakowania foliowe 

Wspomniane na wstępie oczekiwania klientów – odbiorców paczek wysyłanych przez sklepy e-commerce – wiążą się z rosnącą świadomością ekologiczną. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności podejmowania odpowiedzialnych kroków nakierowanych na ochronę środowiska naturalnego. I tego samego wymagają od sprzedawców online, od których nabywają różnego rodzaju towary.

Jeszcze do niedawna powszechnym rozwiązaniem były opakowania foliowe – klasyczne woreczki, torebki strunowe czy folie typu stretch. Choć niewątpliwie są wygodne w użyciu i dostępne od ręki, to jednak daleko im do obecnych eko standardów. Zwykłe plastikowe reklamówki czy worki rozkładają się ok. 400 lat, ale okres ten może się dodatkowo wydłużyć w zależności od specyfiki konkretnego tworzywa. Z tego względu kolejni przedsiębiorcy i właściciele sklepów internetowych skłaniają się ku innym, bardziej ekologicznym opcjom.

W co pakować paczki? Coraz częściej spotykaną alternatywą są opakowania kartonowe/papierowe. Gwarantują one oczekiwaną „ulgę” dla środowiska, ale mogą być również świetnym sposobem na dotarcie do nowych odbiorców. Świadomi konsumenci starają się dziś wybierać sklepy, które nie poprzestają wyłącznie na sprzedaży produktów eko (bądź takich, które wyprodukowane są z poszanowaniem zasad ochrony środowiska). Jednym z czynników zachęcających do zakupu są również rodzaje wykorzystywanych opakowań, w których produkty zostaną do nich wysłane.

W co pakować paczki? Wady i zalety dostępnych rozwiązań

Zarówno stosowane jeszcze folie plastikowe, jak i coraz popularniejsze eko pakowanie paczek mają swoje mocne i słabe strony. Sprawdź, jak to wygląda w przypadku poszczególnych rodzajów opakowań.

Klasyczna folia plastikowa

Opakowania foliowe i różnego typu worki czy torebki plastikowe są wykonane z tworzyw sztucznych – najczęściej z polietylenu (PE), czyli tworzywa polimerowego. Zaliczają się do nich m.in.:

  • foliowe reklamówki;
  • torebki strunowe;
  • folie typu stretch i minirapy;
  • klasyczne worki foliowe;
  • folia bąbelkowa;
  • i inne.

Opakowania z tworzyw sztucznych występują w najróżniejszych odmianach – są tanie, proste w użyciu i uniwersalne. Warto jednak wspomnieć o minusach i tutaj należałoby wymienić niską trwałość oraz słabe zabezpieczenie transportowanego towaru. Największą wadą foliowych opakowań pozostaje zdecydowanie negatywny wpływ na środowisko naturalne (z powodu długiego rozkładu i trudnego lub niemożliwego do przeprowadzenia recyklingu), z czym zresztą coraz śmielej walczy Unia Europejska.

W najbliższym czasie należałoby się spodziewać kolejnych działań, tym razem w zakresie ograniczania użycia plastikowych torebek i worków w charakterze opakowań produktowych. Widać już pierwsze efekty, choćby w postaci wprowadzenia płatnych reklamówek foliowych w sklepach. Warto trzymać rękę na pulsie i reagować z wyprzedzeniem na planowane zmiany – prędzej czy później klasyczne opakowania foliowe zapewne całkowicie znikną z obiegu.

Eko pakowanie paczek – worki foliowe z recyklingu

Inaczej wygląda to w przypadku torebek i worków foliowych z recyklingu. Są one wykonane z przetworzonego polietylenu o stosunkowo niskiej gęstości, dzięki czemu są niezwykle trwałe i odporne na rozdarcia oraz działanie wilgoci. Co istotne, materiał pochodzi z recyklingu, przez co nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne – tego typu opakowania są często stosowane przez biznesy online, które nie uciekają od kwestii odpowiedzialności społecznej i szukają skutecznych sposobów na zredukowanie swojego wpływu na otoczenie.

Worki foliowe z recyklingu są wytrzymałe, uniwersalne i powszechnie dostępne, a do tego mogą być ponownie wykorzystywane. Gwarantują dobre zabezpieczenie transportowanych towarów, nawet tych wielkogabarytowych.  

Opakowania kartonowe, papierowe – ekologiczne pakowanie paczek

Tekturowe czy kartonowe opakowania stosowane są w branży e-commerce już od dłuższego czasu. Użytkownicy chwalą ich dużą wytrzymałość, niewielką wagę oraz możliwość przetworzenia i ponownego wykorzystania (są ekologiczne w przeciwieństwie do zamienników z plastiku). Na kartonowych pudełkach może znaleźć się dowolna grafika lub logo producenta, co dodatkowo podbija walory wizualne takiej paczki. Opakowania można dość swobodnie układać, składać i ustawiać jeden na drugim.

Eko pakowanie paczek – przykładowe rodzaje kartonowych opakowań:

  • kartony wykrojnikowe;
  • kartony klapowe;
  • koperty tekturowe;
  • kartony na buty;
  • tuby kartonowe/tekturowe
  • i wiele innych.

Nie ma oczywiście rozwiązań idealnych – kartony do ekologicznego pakowania paczek mają kilka bolączek. Po pierwsze, ważą nieco więcej niż opakowania plastikowe, co może negatywnie wpływać na kwestie transportu. Warto też wspomnieć o niskiej odporności na wilgoć. Zamoczone pudełko kartonowe trwale traci swoje walory użytkowe i nie może być bezpośrednio wykorzystane kolejny raz.

Jakie wybrać wypełniacze do paczek?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, w co pakować paczki – ale również w kwestii ich wypełnienia można postawić na różne (w tym ekologiczne) rozwiązania. Tutaj jednak dużo zależy od wysyłanego towaru – inaczej pakuje się sprzęty elektroniczne wymagające zabezpieczeń antystatycznych, a inaczej drobne akcesoria lekarskie. Dlatego w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę charakterystykę wysyłanego towaru, aby odpowiednio dobrać ilość i rodzaj wypełniacza.

Do najczęściej wykorzystywanych wypełniaczy do paczek należą:

  • wypełniacze foliowe z nieprzetwarzalnych tworzyw sztucznych;
  • folia bąbelkowa;
  • wypełniacze styropianowe;

Do ekologicznych zamienników zaliczamy:

  • wypełniacze powietrzne z tworzyw biodegradowalnych;
  • „chipsy”/granulat;
  • specjalnie nacinany papier o strukturze plastra miodu;
  • wolina (wełna drzewna);
  • wiórki papierowe z papieru kraft;
  • odpady papierowe/makulatura.

Eko pakowanie paczek – przyszłość branży e-commerce

Ekologiczne pakowanie paczek to już nie trend – to przyszłość globalnego handlu internetowego!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel